The premiere films of famous Sandalwood actors-actresses

Old Actors

ಜಿ.ವಿ.ಅಯ್ಯರ್ – ರಾಧಾರಮಣ ( ೧೯೪೩ )

ನರಸಿಂಹರಾಜು – ಬೇಡರ ಕಣ್ಣಪ್ಪ ( ೧೯೫೪ )

ಬಾಲಕೃಷ್ಣ – ರಾಧಾರಮಣ ( ೧೯೪೩ )

ಅಶ್ವಥ್ – ಸ್ತ್ರೀ ರತ್ನ

ರಾಜಕುಮಾರ್ – ಶ್ರೀನಿವಾಸ ಕಲ್ಯಾಣ

ತೂಗುದೀಪ ಶ್ರೀನಿವಾಸ – ತೂಗುದೀಪ

ಶ್ರೀನಾಥ್ – ಮಧುರ ಮಿಲನ

ಗಂಗಾಧರ್ – ಚೌಕದ ದೀಪ

ಮುಸುರಿ ಕೃಷ್ಣಮೂರ್ತಿ – ವಾಣಿ

ರಾಜೇಶ್ – ನಮ್ಮ ಊರು

ಚಂದ್ರಶೇಖರ್ – ಎಡಕಲ್ಲು ಗುಡ್ಡದ ಮೇಲೆ

ಲೋಕೇಶ್ – ಭೂತಯ್ಯನ ಮಗ ಅಯ್ಯು

ಸುದರ್ಶನ್ – ವಿಜಯನಗರದ ವೀರಪುತ್ರ

ಕಲ್ಯಾಣ್ ಕುಮಾರ್ – ನಟಶೇಖರ

ಉದಯಕುಮಾರ್ – ಭಾಗ್ಯೋದಯ 

ಎಂ.ಪಿ.ಶಂಕರ್ – ರತ್ನಮಂಜರಿ

ವಜ್ರಮುನಿ – ಮಲ್ಲಮ್ಮನ ಪವಾಡ

ವಿಷ್ಣುವರ್ಧನ್ – ನಾಗರಹಾವು

ಅಂಬರೀಷ್ – ನಾಗರಹಾವು

ಅನಂತನಾಗ್ – ಸಂಕಲ್ಪ

ಶ್ರೀಧರ್ – ಅಮೃತ ಘಳಿಗೆ

ರಾಮಕೃಷ್ಣ – ಬಬ್ರುವಾಹನ

ಅಶೋಕ್ – ವಿಜಯವಾಣಿ

ಮಾನು – ತಬ್ಬಲಿಯು ನೀನಾದೆ ಮಗನೆ

ಶಂಕರನಾಗ್ – ಒಂದಾನೊಂದು ಕಾಲದಲ್ಲಿ 

Old Actresses

ಪಂಢರಿಬಾಯಿ – ವಾಣಿ

ಮಂಜುಳ – ಮನೆ ಕಟ್ಟಿ ನೋಡು

ಎಂ.ವಿ.ರಾಜಮ್ಮ – ಮೊದಲ ತೇದಿ

ಹರಿಣಿ – ಜಗನ್ಮೋಹಿನಿ

ಸಾಹುಕಾರ್ ಜಾನಕಿ – ದೇವ ಕನ್ನಿಕೆ 

ಬಿ.ಸರೋಜಾದೇವಿ – ಶ್ರೀರಾಮ ಪೂಜಾ

ಕಲ್ಪನಾ – ಸಾಕು ಮಗಳು

ಭಾರತಿ – ಲವ್ ಇನ್ ಬ್ಯಾಂಗಲೋರ್

New Actors

ರಾಘವೇಂದ್ರ ರಾಜಕುಮಾರ್ – ಶ್ರೀ ಶ್ರೀನಿವಾಸ ಕಲ್ಯಾಣ ( ೧೯೭೪ ) ಬಾಲನಟ ಚಿರಂಜೀವಿ ಸುಧಾಕರ

ಪುನೀತ್ ರಾಜಕುಮಾರ್ – ಪ್ರೇಮದ ಕಾಣಿಕೆ ( ೧೯೭೬ )  / ಅಪ್ಪು ( ೨೦೦೨ )

ಶಿವರಾಜ್ ಕುಮಾರ್ – ಆನಂದ್ ( ೧೯೮೬ )

ಜೈಜಗದೀಶ್ – ಫಲಿತಾಂಶ

ವಿನೋದ್ ರಾಜ್ – ಡ್ಯಾನ್ಸ್ ರಾಜಾ ಡ್ಯಾನ್ಸ್

ಕಾಶೀನಾಥ್ – ಅನುಭವ

ಸುನಿಲ್ – ಶೃತಿ ( ೧೯೯೦ )

ರಮೇಶ್ – ಸುಂದರ ಸ್ವಪ್ನಗಳು

ಪ್ರಭಾಕರ್ – ಕಾಡಿನ ರಹಸ್ಯ

ದೇವರಾಜ್ – ಆಗಂತುಕ

ಶಶಿಕುಮಾರ್ – ಚಿರಂಜೀವಿ ಸುಧಾಕರ

ಜಗ್ಗೇಶ್ – ಭಂಡ ನನ್ ಗಂಡ

ರವಿಚಂದ್ರನ್ – ಖದೀಮ ಕಳ್ಳರು ( ೧೯೮೨ )

ಕುಮಾರ್ ಬಂಗಾರಪ್ಪ – ವಿಜಯೋತ್ಸವ

New Actresses

ಸುಧಾರಾಣಿ – [ಕಿಲಾಡಿ ಕಿಟ್ಟು-ಬಾಲ ನಟಿ] ಆನಂದ್ ( ೧೯೮೬ )

ಉಮಾಶ್ರೀ – ಅನುಭವ ( ೧೯೮೭ )

ವಿನಯಾ ಪ್ರಸಾದ್ – ಮಧ್ವಾಚಾರ್ಯ ( ೧೯೮೮ )

ಮಾಲಾಶ್ರೀ – ನಂಜುಂಡಿ ಕಲ್ಯಾಣ ( ೧೯೮೯ )

ಸುಮನ್ ರಂಗನಾಥನ್ – ಸಿ.ಬಿ.ಐ.ಶಂಕರ್ ( ೧೯೮೯ )

ಶೃತಿ – ಶೃತಿ ( ೧೯೯೦ ) 

ಭವ್ಯ – ಪ್ರೇಮಪರ್ವ

ಅನು ಪ್ರಭಾಕರ್ – ಚಪಲ ಚನ್ನಿಗರಾಯ ( ಬಾಲ ಕಲಾವಿದೆ ) ಹೃದಯಾ ಹೃದಯಾ ( ೧೯೯೯ )

Recent Actors

ವಿಜಯ್ ರಾಘವೇಂದ್ರ – ಚಿನ್ನಾರಿ ಮುತ್ತಾ ( ೧೯೯೩ )

ಉಪೇಂದ್ರ – ಎ ( ೧೯೯೮ )

ಸುದೀಪ್ – ತಾಯವ್ವ ( ಬಿಡುಗಡೆ ಆಗಲಿಲ್ಲ ) ಪ್ರತ್ಯರ್ಥ ( ೧೯೯೯ )

ದರ್ಶನ್ – ಮೆಜೆಸ್ಟಿಕ್ ( ೨೦೦೦ )

ಕೋಮಲ್ – ಕಿಲಾಡಿ ( ೨೦೦೦ ) 

ಅನಿರುದ್ಧ – ಚಿಟ್ಟೆ ( ೨೦೦೧ )

ಧ್ಯಾನ್ – ನನ್ನ ಪ್ರೀತಿಯ ಹುಡುಗಿ ( ೨೦೦೧ ) 

ಪ್ರೇಮ್ – ನೆನಪಿರಲಿ ( ೨೦೦೫ )

ದುನಿಯಾ ವಿಜಯ್ – ಚಪ್ಪಾಳೆ ( ೨೦೦೫ )  

ಗಣೇಶ್ – ಗುಟ್ಟು / ಚೆಲ್ಲಾಟ ( ೨೦೦೬ )

ದಿಗಂತ್ – ಮಿಸ್ ಕ್ಯಾಲಿಫೋರ್ನಿಯಾ ( ೨೦೦೬ )

ಚೇತನ್ – ಆ ದಿನಗಳು ( ೨೦೦೭ ) 

ಪ್ರಜ್ವಲ್ ದೇವರಾಜ್ – ಗೆಳೆಯ ( ೨೦೦೭ ) 

ಶ್ರೀನಗರ ಕಿಟ್ಟಿ – ಇಂತಿ ನಿನ್ನ ಪ್ರೀತಿಯ ( ೨೦೦೮ )

 Recent Actresses

ರಶ್ಮಿ – ಮೆಲ್ಲುಸಿರೇ ಸವಿಗಾನ ( ೨೦೦೪ )

ಪೂಜಾ ಗಾಂಧಿ – ಮುಂಗಾರು ಮಳೆ ( ೨೦೦೬ )

ಶುಭಾ ಪೂಂಜಾ – ಜಾಕ್ ಪಾಟ್ ( ೨೦೦೬ ) 

ಶರ್ಮಿಳಾ ಮಾಂಡ್ರೆ – ಸಜನಿ ( ೨೦೦೭ )

ಐಂದ್ರಿತಾ ರೇ – ಮೆರವಣಿಗೆ ( ೨೦೦೮ )

ರಾಧಿಕಾ ಪಂಡಿತ್ – ಮೊಗ್ಗಿನ ಮನಸು ( ೨೦೦೮ )

ಸೋನು – ಇಂತಿ ನಿನ್ನ ಪ್ರೀತಿಯ ( ೨೦೦೮ )

6 thoughts on “The premiere films of famous Sandalwood actors-actresses”

  1. I’m also writing to let you know of the exceptional experience my friend’s daughter had viewing your web site. She discovered several issues, not to mention how it is like to possess a wonderful helping character to get the mediocre ones completely know just exactly a variety of impossible topics. You undoubtedly did more than her expectations. Many thanks for showing the helpful, trustworthy, educational as well as unique tips about your topic to Lizeth.

  2. I am just commenting to let you be aware of of the useful experience my girl had reading your web site. She learned lots of details, including what it’s like to possess an ideal giving spirit to let most people completely completely grasp some multifaceted subject matter. You undoubtedly exceeded our expected results. Thanks for delivering the informative, trustworthy, explanatory and also easy guidance on this topic to Gloria.

  3. Thanks so much for providing individuals with an extremely special chance to read in detail from this web site. It really is so excellent and also jam-packed with a lot of fun for me personally and my office friends to search your website at a minimum 3 times in a week to learn the new tips you have. And indeed, I’m just actually satisfied with the great tips you give. Selected 4 facts in this article are indeed the simplest we have had.

  4. I wanted to construct a small comment to appreciate you for the splendid guides you are giving here. My incredibly long internet look up has at the end been rewarded with good information to share with my visitors. I would declare that most of us site visitors are definitely fortunate to be in a fine site with very many lovely individuals with great secrets. I feel rather happy to have seen your webpage and look forward to tons of more awesome moments reading here. Thanks once again for everything.

  5. I just wanted to write a brief comment in order to say thanks to you for all of the precious ideas you are writing at this website. My extensive internet investigation has at the end of the day been paid with reasonable facts to exchange with my neighbours. I would admit that we visitors are undoubtedly endowed to be in a fabulous site with so many special professionals with very beneficial strategies. I feel quite privileged to have seen the web page and look forward to so many more thrilling moments reading here. Thanks a lot again for everything.

  6. I happen to be writing to let you be aware of what a useful encounter my friend’s child gained browsing your webblog. She figured out a lot of details, with the inclusion of how it is like to possess an amazing giving spirit to let many more really easily know several tricky subject matter. You actually did more than our desires. Thank you for presenting those necessary, trustworthy, explanatory as well as easy guidance on the topic to Mary.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *